Piac, fizetőeszközök

Árupiac

Termékeket a Piacon tudsz vásárolni. Elérni a Market - Marketplace (Piac - Piactér) menüben tudod.
 



Polgárok vehetnek: élelmiszer, fegyver, ház, élelmiszer alapanyag, fegyver alapanyag, ház alapanyag, repülőjegy, cégek (kórház, védelmi rendszer régebbről maradt vissza)


Élelmiszer-, fegyver- és házgyárak és termékeik esetén 7 szintet lehet megkülönböztetni minőség alapján.

Az alacsonyabb minőségű termékek/gyárak kevesebbe kerülnek de kevesebbet is tudnak nyújtani.
Például az Élelmiszereknél a q1 (q = quality = minőség) kenyér 2 energiát tölt fel elfogyasztáskor, míg a q7 20 energiát tölt.

Élelmiszereknél a q szint duplájával tölt fel használatkor. Ettől egyedül a q7 étel tér el, ami 20 energiát tölt vissza.



Automatikusan az inventoryban (raktárban) lévő legmagasabb minőségű ételt fogyasztod el ill. a játék
törekszik arra, hogy maximálisra, vagy ahhoz legközelebb töltsön fel élettel.


Figyelem! maximális fölé nem tudod enni magad, szóval pl 98on vagy (és 100 esetleg a max) és egy q3
kaja van nálad (6 energy), akkor felajánlja, hogy elfogyaszd azt, de
csak 2 pontot nő az életed és 4 elveszik!


A fegyvereknél a szint határozza meg a sebzési és az elhasználódási adatokat.



A fegyverek automatikusan, ütéskor használódnak el Mindig az inventoryban (raktár) lévő legerősebb fegyver kerül elő a csatatéren , de ott át lehet váltani másikra is akár.

Minden terméknél, ha az egérrel rámész, kiírja, hogy az adott tulajdonságokkal felruházott termék mit nyújt számodra. (pl. az adott étel mennyi wellness-t tölt vissza elfogyasztáskor)

Eladó cégeknél a következőket látjuk:
 

q1 minőségűt tudsz építeni 10 aranyért, vagy vásárolhatsz itt is. Néha lehet olcsón, 10 arany alatt q1 céget. 

A q2-q7 cégeknél meg van határozva egy minimális eladási ár, ami alatt nem adhatod el a cégeket, így azon árak alatt nem is tudsz venni. Ez a limit nem jó, mert többe kerülnek így, mint amennyiért akciósan lehet fejleszteni (igaz, kevesebb is, mint amennyi az eredeti fejelsztési ár, valahol a kettő között van). Éppen ezért inkább érdemes megvárni a fejlesztési akciót, és olyankor felfejleszteni adott szintre. Éppen ezért, ha valaki meg akar szabadulni valamely cégétől, az a legegyszerűbb, ha visszabontja q1-ig, és a q1 minőségűt pedig eladja nem sokal 10 arany alatt (9,8-9,9 arany körül már általában egy napon belül el lehet adni q1 céget.

Pénzpiac

Az eRepublikon alapvetően két pénztípus van. A nemzeti valutád és az arany. Bár a valuták névlegesen eltérnek, különbség azonban nincs köztük. Azaz nem tudsz többféle valutát gyűjteni, minden polgár számára az állampolgársága szerinti pénzneme van. Így egyik valuta sem erősebb a másiknál pédául, vagy pénzutaláskor ha te HUF-ot küldesz egy lengyelnek, akkor ő azt PLN-ben kapja meg. Ugyanígy például, ha te kihelyezel eladásra 1 aranyat 1000 HUF-ért, akkor ez egy másik állampolgárságú játékosnak lehet megjelenik, de saját valutája szerint. Így ő pl azt látja, hogy tud tőled venni 1 aranyat 1000 frankért. Ő megveszi frankért, de te mégis HUF-ot fogsz kapni érte.

Pénzpiac/Monetary Market: Itt van lehetőséged a valutád aranyra átváltására, illetve fordítva. Ezt a lehetőséget menüsor "Market" pontja alatt található "Monetary Market" menün keresztül érheted el.


 

A lentebbi képen az egyes ajánlatokat láthatod, hogy ki mennyi valutát/aranyat helyezett ki a piacra, és azt milyen árfolyamon kínálja.

 

A fordított nyilak ikonnal cserélheted meg, hogy valutát vagy aranyat akarsz venni. Az Add offer-rel tudsz te ajánlatot kitenni, melyet később a My offers gombbal tudsz kilistázni. Az All offers gombbal pedig visszatérhetsz az összes ajánlatot mutató listához. Vásárolni úgy tudsz, hogy a Buy oszlop alatti üres rublikában megadod a kívánt értéket, majd a Buy gombbal megveszed azt.

Eladni a következőképp tudsz. Az Add offer gombbal egy új panel csúszik le. Itt szintén megadod az eladni kívánt mennyiséget, annak árfolyamát és utána a Save gombra kattintasz.

Itt az látható, hogy 2000 HUF-ot akarunk kitenni eladásra, forintonként 0.004 aranyért. Aranyat ugyanitt és ugyanígy tudsz felajánlani eladásra, a fordított nyilakra kattintva. A Save gombra való kattintás után előjön egy ablak, mely rákérdez, hogy biztos ezt akarod-e kihelyezni a pénzpiacra. Erre mindig nagyon ügyelj, mert ha véletlen elgépeltél valamit, akkor 5 percig nem tudod az ajánlatod visszavenni, vagy módosítani. Azaz, ha nagyon olcsón kínálsz valamit, akkor esélyes, hogy ez az 5 perc alatt elkapkodják és így veszteség ér.

Amint kitettél egy ajánlatot, akkor a számládról “eltűnik”, s egyúttal a Monetary-n jelenik meg. Ha innen törlöd az ajánlatot, akkor a pénz visszakerül a számládra. Ha pedig valaki megvette, vagy vett az általad kihelyezett pénzből, akkor arról értesítést kapsz, és azonnal jóváíródik a számládon. Természetesen, hogy vásárolj, eladj vagy az ajánlatok kihelyezésekor sem muszáj a saját, vagy a kint lévő ajánlatok teljesét felhasználni.

Tipp: ha valutára van szükséged, akkor gondold át, hogyan teszed azt. Érdemesebb aranyat eladni valutáért, mint azt venni az árfolyam miatt. Illetve ha aranyra van szükséged, és nem sürgős, akkor érdemesebb valutát kitenni eladásra aranyért, mintsem azt vásárolni, az előbbiek miatt.

 

Fontos: naponta csak 10 aranyat tudsz kapni/venni másoktól (ebbe a limitbe a cégeladás/céglebontás nem számít bele). Ezt mindenképp vedd figyelembe a Monetary használatakor!

Fizetőeszközök, anyagi lehetőségek

A valuta típusa országonként eltérő, attól függően, hogy a valóságban milyen pénz jellemző az adott országra. A különböző valuták azonos értéket képviselnek, így nem biztosítanak lehetőséget arra, hogy a különböző valuták értékeivel nyerészkedjenek a játékosok. Ha utazunk egy mások országba, láthatjuk, hogy másként (nem HUF-ban) jelenik meg az összes pénzünk. Éppen ezért gyakran lehet találkozni azzal, hogy cc-vel jelöljük a valutát. Tehát 1 HUF = 1 USD = 1 RON = 1 GBP = 1 JPN és így tovább. Az aktuális pénz- és aranymennyiségedet láthatod bal oldalt az avatarod alatt. Más játékosokét nem láthatod, de az orgokon lévő bárki számára látható.



Mit tehetünk a pénzünkkel?

Pénzbe (valutába kerül):
- saját cégeinkben dolgozás után pénz vonódik le tőlünk automatikusan
- ha másnál dolgozunk, az után adózunk. Ennek mennyiségét láthatjuk munkánk során. Ez is levonódik automatikusan.
- termékek vásárlása, eladása: ennek során az, aki elad termékeket, az ÁFA-nak meghatározott százalék automatikusan levonódik, és habár a vásárlót közvetlenül nem károsítja, de az eladót igen. Az eladó figyelembe kell vegye ezt is, mikor terméket akar kitenni a piacra, hisz ennyivel kevesebbje lesz (ez jelenleg 5% a késztermékekre. Külföldi piacon vásárlás/eladás esetén viszont vámmal is kell számolni, ami számos országban 99%, ami ellehetetleníti a hivatalos piacot, emiatt sokan próbálják a piacot kikerülni. Ebben az esetben viszont előfordulhat, hogy valaki átver minket, és nem kapjuk meg azt, ami nekünk jár, ezért csak óvatosan.
- másoknak utalhatunk pénzt (ez nem kerül semmibe, pusztán annyival kevesebbünk lesz természetesen, amennyit utalunk). Egy játékos maximálisan 10 aranyat kaphat egy nap más játékosoktól, de orgnak lehet bármennyit küldeni.
- pénzbe kerülő nyersanyagcégek építése: Annyival lesz kevesebbünk, amennyibe kerül a cég.
- arany vásárlása: ha veszünk aranyat, természetesen fogy a valutánk. Külön adó nincs rajta.
- raktárhely bővítése: kisraktár vásárlása (1750 cc, 1000 férőhelyes)
- felkelés indítása (10 fő indíthat egy felkelést, fejenként 1000 cc-be kerül)

Pénzhez lehet jutni:
- munkával fizetésként
- termékeink eladásával (késztermékeink eladására ÁFA vonatkozik, tehát ennyivel kevesebbet kapunk érte)
- ha kapunk mástól utalással
- pénzbe kerülő nyersanyagcégek lebontásával (eredeti ár felét kapjuk érte)
- arany eladásával
- állami zsold: CO (Combat Order): ha olyan csatában harcolunk, amiért még fizetnek is (ki kell pipálni, és megfelelő százalékérték alatt ütni, hogy megkaphassuk). Ez általában nem fedezi az elhasznált tank és kaja költségét, ezért valójában csak a költségeket lehet csökkenteni vele.
- egyes medálokkal
(2610. naptól a szabadságharcos, zsoldos és igazi hazafi medálok esetében 5 arany helyett 1000 valutát kapunk)



A másik fontos fizetőeszköz az arany. Arany és valuta egymásba átválthatók. Egy 1 HUF megvásárlása 0,005 aranyba kerül általában (de ez változhat). 1 aranyat viszont kb 205-220 HUF körüli árfolyamon tudunk venni (ez is változó lehet). Mint láthatjuk, a két árfolyam nem egyezik meg, így a türelmes ügyeskedők az árfolyamváltozásokkal tudnak némi vagyonra szert tenni. Egy játékos egy nap maximum 10 aranyat kaphat, így viszont eléggé le van korlátozva a lehetőség. Előnyben van az állam, valamint azon századok, pártok, melyek orggal rendelkeznek, mert az orgokra nem vonatkozik ez a korlátozás. Valójában nem nagy nyereséget lehet elérni ezzel, más módon akár többet is lehetne.

Aranyhoz lehet jutni:
- szintlépéssel (minden szintlépés 1 aranyat ad, és a (egészségünk) teljes visszatöltődését
- medálok szerzésével (a legtöbb medál 5 aranyat ad, kivéve a Csata Hőse, mely divíziótól függően 2-5 aranyat ad, 2610. naptól a szabadságharcos, zsoldos és igazi hazafi medálok esetében 5 arany helyett 1000 valutát kapunk). A medálokba nem tartozik bele az értéktelen, csak díszítésre való decorations.
- aranyba kerülő nyersanyagcégek lebontásával (eredeti ár fele)
- edzőtermek, gyárak (kaja, fegyver, rakéta) visszabontásával, vagyis mikor alacsonyabb szintre bontjuk vissza. így 50%-át kapjuk vissza annak, amennyi a teljes fejlesztési ára (ha akciósan fejlesztettük 45% kedvezménnyel, akkor ebben az esetben az eredeti teljes árhoz képest 5%-os veszteséggel számolhatunk,de az akciós árhoz képest már 10%).
- kaja és fegyvergyárak eladásával (vannak a q2-q7 minőségűekre minimális korlátok eladási árnál)
- aranyba kerülő nyersanyagcégek visszabontásával (50%-át kapjuk meg, a többi elvesztődik
- ha kapunk mástól (napi 10 aranyat lehet kapni egy nap, ennyi a limit. Ez néha problémát okozhat, de nem tudunk ez ellen mit tenni. A pénzre nincs limit).
- egyes küldetések során is lehet aranyhoz jutni, ennek mértéke változó, de nem nagy mennyiségről van szó
- vásárolhatunk valós fizetőeszközzel aranyat, vagy harci ládát (combat stash egyik eleme 50 arany +30 napig medálonként +10% arany; assault pack tartalma 30 arany)
- ha meghívunk másokat, az aranyaik után 10%-ot kapunk, ha alánk regisztrálnak.
- arany vásárlásával (10 arany limit játékosokná, org esetében nincs limit, de org csak a pénzpiacól szerezhet aranyatl).

Aranyat lehet felhasználni:
- kaja- és fegyvergyárak vásárlása
- aranyba kerülő nyersanyagcégek vásárlása
- gyárak (kaja, fegyver, rakéta) és edzőtermek fejlesztése (akció idején érdemes)
- aranyba kerülő nyersanyagcégek vásárlása
- energia központ vásárlása (általában 99 és 199 aranyba kerül)
- csokik vásárlása (egy darab ára 3,5 vagy 5 arany szokott lenni (és általában dupla mennyiség)
- Elsősegély készlet (10 energiát ad, és 0,5 aranyba kerül)
- arany eladásával
- aranyat küldhetünk másoknak (egy személy egy nap max. 10 aranyat fogadhat összesen.
- licensz vásárlása (20 aranyba kerül országonként)
- raktárhely bővítése: nagyraktár vásárlása (35 arany, 9000 férőhely)
- név megváltoztatása: első alkalommal 5 arany, minden további alkalom 50 arany (orgoknál és játékosoknál is, de a nevet háromhavonta csak egyszer lehet megváltoztatni).



Egyéb anyagi lehetőségek, javaslatok:
- Termékek vétele és eladása az ár változásának függvényében. Ezt az tudja igazán kihasználni, akinek sok férőhelye van a raktárában. Abban az időszakban, amikor olcsóbbá válik valami (tankok, kaják, netán nyersanyagok, akkor érdemes bevásárolni belőlük, és olyan időszakban, mikor drágább, akkor pedig eladni. Ha a piac megkerülésével adjuk a piaci ár alatt valamivel a termékeinket, akkor a vevő is jól járhat. Vigyázni kell, mert egyesek átverhetnek. Csak megbízható emberekkel üzletelj. Ha valakiben nem bízol, ne utalj előre. Ezzel nagyobb haszonra lehet szert tenni, mint monetary-val (pénzpiac). Valójában az államnak monetary helyett vagy mellett talán ezzel kellene foglalkoznia, több lenne a bevétel.
- küldetések teljesítése: ritkán némelyikért lehet aranyat kapni, de olykor lehet fegyvereket (gerillafelszerelés, tank, rakétavető, rakétavető erősítő, kisbomba, nagybomba, rakéta, továbbá különböző erősségű sebzésnövelő) kapni, valamint energia központot, ami megnöveli ideiglenesen a max. feltölthtő energiánkat pár napra (az aranyért vásárolt viszont végleges), lehet csokikat is kapni, amit egyébként megvásárolni sokba kerülne.
- napi DO teljesítése során 1 csoki + 1 bazookára való alkatrészeket lehet kapni
- aki tapasztaltabb, az észreveszi, hogy sok cég eszi nagyon a wellnesst, ha dolgozol, ezért érdemes kajagyárból magasabb szintűre fejleszteni, nyersanyagcégeknél pedig magasabb szintút vásárolni, az alacsonyakat meg lebontani. Ezzel nem csak xp-t lehet spórolni (aminek egyre kevesebb értelme van a divíziók megváltoztatásával), hanem több wellness marad harcolni, ha akarunk, és egyúttal kevesebb kaját is használunk fel.
- loyality program: ha legalább 50 euró (valós pénz) értékben költesz a játékban, további kedvezményekben részesülhetsz. Egyes aranyért vásárolható dolgokat úgynevezett loyality pontokért is megveheted, így megmarad az aranyad. Van olyan termék (20 000 férőhelyes raktár), amihez nem is lehet másként hozzájutni. (kérem továbbá, hogy akik már vásároltak ilyen értékben, és eme program részesei, nézzék át a tutorial oldal azon részét, mely erről szól, hogy történt e bármi változás ezen a téren: https://erepublik-tutorial.webnode.hu/reszletesebben/akciok-loyality-program/ )
- power spin: szerencsekerék (vagy nevezhetjük szerencsétlenségkeréknek is). Ez sajnos csak időnként bukkan fel, olyankor egy nap egyszer ingyenesen pörgethetünk, amit érdemes lehet kihasználni a jutalmak miatt. Minden további pörgetés aranyba kerül. Akinek nincs sok felesleges aranya, annak nem biztos, hogy megéri pörgtni.
- Érdemes lehet idővel bővíteni a raktárad, de azzal, amelyik jobban megéri (a nagyraktár sajnos kissé drága, de jobban megéri). Nagyobb raktárral jobban lehet kereskedni. Küldetés teljesítésével is lehet szerezni.
Edzőterembérlet vásárlása hasznos annak, akinek majdnem maxon, vagy teljesen maxon van minden edzőterme. Maga a bérlet kissé drága, de erőnövekedés szempontjából megéri (minimális aranyveszteséggel lehet számolni, bár ez függ attól, hogy minde fel van e fejlesztve). Bérletet kb másfél havonta lehet venni, és egy hónapig érvényes. Az edzőterem költségeit csökkenti 50%-kal vagy 90%-kal
- Érdemes bizonyos esetekben megvárni a fejlesztési akciót, mert ilyenkor kedvezményesen lehet fejleszteni, aranyat lehet spórolni. Vannak olyan akciók, amik viszont olyan ritkák, hogy nem biztos, hogy megéri megvárni.
Edzőterem és gyárfejlesztési akció: a fegyvergyárak, kajagyárak és edzőtermek 45%-kal olcsóbban fejlesztehtők, kb havonta szokott lenni
Rakétagyár fejlesztésének akciója: ez kb háromhavonta szokott lenni, ilyenkor 45% kedvezmény van.
nyersanyagcég építésének akciója: ez van a legritkábban, még nem sokszor volt. Ilyenkor 30% kedvezménnyel építhetünk
- Szociális Minisztérium kedvezményes fegyvercsomgajait érdemes megvásárolni
- Szociális Minisztérium edzőterem fejlesztési támogatását érdemes igénybe venni
- Louis7 legújabb cikkjén keresztül aki kommentben kér, az kap fegyvert és kaját (többször is lehet igényelni, és ez magánkezdeményezés)
- Érdemes az újságokat, közlönyöket figyelni, hogy oszt e még valaki
- Ha nincs tankod, de harcolni szeretnél, vagy egyszerűen kölcsönre lenne szükséged, írj az üzenőfalon, vagy cseten, és lesz eredménye
- Érdemes a Szociális Minisztérium és az Oktatási Minisztérium kvízeit kitölteni, tankokat lehet kapni értük.
- Egyes századok (néha pártok is) ellátmányt biztosítanak tagjaik számára (ennek néha vannak könnyen teljesíthető feltételei)
- Wekerle Sándor Befektetési Alapja. Bővebben:https://www.erepublik.com/hu/article/ism-eacute-t-nyitva-aacute-ll-a-wekerle-alap--2371712/1/20
- Magyar Erőfejlesztési Bank: https://www.erepublik.com/hu/article/magyar-er-fejleszt-eacute-si-bank-2361884/1/20 (amíg az első ciklus nem zárul le, addig egyenlőre nincs új hitelre lehetőségaz MEB-tól, de helyette még mindig ott van a lehetőség az állami támogatásra is edzőteremfjlesztés esetén)
- A frissen regisztrálók jobb, ha a lehetleghamarabb eladják a kezdéshez kapott 3 búzamezőt, mert ezekben dolgozni ráfizetés. Lehet helyette venni pl. halastóból, de jobb inkább meggyűjteni a pénzt egy későbbi edzőteremfejlesztési akcióhoz.
- Cégezők itt könnyen kalkulálhatnak, hogy mibe érdemes befektetni, mennyi az aktuális haszon (zászlót állítsd magyarra): https://erepublikanalyzer.com/RentabilidadFabricacion.aspx

 

Donate/átutalások

Az eRepublikon bárkinek utalhatsz pénzt és tárgyakat. Ahhoz, hogy ezt megtehesd, először is a 15-ös szintet el kell érned.
Ha ez meg van, keresd ki az illetőt, akinek küldeni akarsz valamit.


A nyíllal jelölt gombra kattintva tudsz küldeni bármit is. Ha erre kattintasz, a következő képernyőt láthatod:
 



Itt tudsz tárgyakat küldeni a másik játékosnak. Beírod a küldeni kívánt mennyiséget, és ráklikkelsz az utalásra.
Ha pénzt akarsz küldeni, az is hasonlóan működik, csak felül a Pénz fülre kell kattintanod.


 



FONTOS: EGY NAP MAXIMUM 10 GOLD-ot fogadhat el minden játékos orgtól és más játékostól, ÍGY MAXIMUM ANNYIT KÜLDHETSZ BÁRKINEK, ILLETVE HA MÁSHONNAN KAPOTT MÁR BÁRMIT IS, AKKOR ANNÁL KEVESEBBET. Ezen felül lehet további bevételünk medálból, vagy cég eladásából/lebontásából, edzőtermek, gyárak, rakétagyár visszabontásából is a 10 arany limiten kivül.

Az 1933-as naptól a pénzfogadás módja megváltozott:

- ha pénzt kapsz akkor egy értesítés fogad:


El tudod fogadni vagy visszautasítani a pénzt és az aranyat... Erre 3 napod (72 órád) van, ha addig nem fogadod el, akkor automatikusan visszautasításra kerül és visszamegy a feladóhoz.

Az elfogadásról újabb értesítést kapsz.
Ha 10 aranyat kapsz és előtte már kaptál pl 7-et, akkor:
-ha aznap elfogadod kapsz 3-at, hét meg visszamegy a feladónak (10 aranyas napi limit)
-ha másnap fogadod el mind a 10 arany jóvá íródik
-Az 1933-as naptól kezdve azt is kiírja a rendszer, hogy milyen minőségű fegyvert kaját kaptál...
-nyersanyagot, csokit, bazookát, bazooka alkatrészt, rakétát, bombát nem lehet utalni
- kaja és tank utalására nincs limit.

Import-export

Egy kis "zsebpénz" szerzésére a gazdasági modul egy további lehetőséget ad. Ahogy a való életben bizonyos szabályok mellett lehetőség van az árukereskedelemre országok közt is. Minden polgár a regisztráláskor tulajdonképpen egy liszenszt kap (esetünkben magyart). Ez biztosítja, hogy az adott piacra árut tegyen ki eladásra. Ha a piac "nemzetisége" megegyezik az állampolgárságáéval, akkor pedig csak az ÁFA-t kell figyelembe vennie. De ne ugorjunk ekkorát.

Elsőként fontos megemlíteni, hogy bármely ország piacáról vásárolhatunk szabadon, ha éppen abban az országban vagyunk (állampolgárságunk szerinti ország piacáról pedig akkor is, ha épp nem otthon vagyunk). Tehát érdemes onnan vásárolni az árut, ahol a legolcsóbb. Ezt pedig a HUF/arany árfolyamán szokás összehasonlítani. Ha pedig tudjuk, hogy hol a legolcsóbb, miért ne adjuk el más országban drágábban, ha kedvezőek a feltételek.
 
 
No de mit is kell figyelembe venni a tervezéskor:
- ÁFA mértéke
- VÁM mértéke
- liszensz megléte
- felvevőpiac
 
ÁFA mértéke: Amikor kihelyezünk a piacra egy terméket, akkor az árba beleépül az ÁFA. Ez az összeg pedig ha megveszik árunkat, akkor az államkincstárba kerül. Így nem a piacon megjelenő ár teljes részét kapjuk mi, egy része ÁFA formájában nem minket illet.
VÁM mértéke: Hasonlóan az ÁFA-hoz, ez is az árakba épül be. A VÁM célja, hogy egyes termékektől védje, vagy megnyissa előttük az ország gazdaságát.
Az ÁFA és a VÁM mértékét az avatárod melletti kis országzászlóra kattintva éred el (vagy a menüben  közösségen belül a my country). Ekkor az országok jellemzői közt az Economy (gazdaság) fül megnyitásával éred el azokat az információkat, melyek között ezeket is megtalálod. A Select opcióval pedig váltogathatsz az országok közt.
Itt lejjebb görgetve láthatjuk oszlopokba rendezve, és soronként az egyes gazdasági ágazatok szerint a nekünk fontos adatokat. Az Import Tax (VÁM) és a VAT (ÁFA) oszlopokban. Ahol nincsenek megadva értékek, ott 0 százalékkal kell számolnunk
 
 
.
Liszensz megléte: Liszenszet bármely országba tudunk venni 20 aranyért. De ez csupán arra jogosít fel, hogy az adott ország piacán eladhassunk. VÁM-ot ugyanúgy kell fizetni. Ezért érdemes kiszámolni a megtérülési idejét, vagy esélyét, hogy érdemes-e az adott országba kiváltanunk. Az az ország, melyben regisztráltál, automatikusan rendelkezel a licenszével (tehát árulhatsz a saját országod piacán).
Licenszt vásárolni a raktár fülnél lent tudsz, ahol a termékeideit is szoktad eladni. Klikk a licensz vásárlása feliratra, válaszd ki a megfelelő országot, aztán jöhet a vásárlás.
Felvevőpiac: Kétség kívül ez a legnehezebb, hiszen nincsenek rá konkrét számok. Ugyanakkor becsléseket tehetünk. A nagyobb népességű országok piacai például jobban pörögnek. Ha valamelyik iparágra nagyobb bónusz van, akkor valószínűleg alacsonyak az árak és sok a termék a piacon. Ha viszont kicsi, hiány léphet fel, ami miatt nagyobb az esélyünk, hogy megveszik termékünket.
 
Ezek után már csak pár adalék van hátra:
- Attól hogy nincs liszenszed, még ügyeskedhetsz. Például ha a lengyeleknél olcsó a tank, akkor azt idehaza is eladhatod drágábban. Nem muszáj egy 3. országban gondolkodni. 
- Ha a piacra kiteszel valamilyen árut, akkor a rendszer előre kiszámolja neked, hogy abból mekkora összeg kerül majd levonásra VÁM és ÁFA formájában (Tax/Unit).

- Számolgatás közben ne felejtsd el belekalkulálni költségeidbe az esetleges utazás árát!
 

Ha te akarsz más ország piacán árulni, akkor nem kell mást tenned, mint az adott országba utaznod.

Fekete piac:

Abban az esetben, ha nem hivatalosan akarjuk termékeinket árusítani, hanem feketén, adómentesen, akkor csak elég, ha barát üenőfalon jelezzük vételi vagy eladási szándékainkat. Ebben az esetben nincs áfa, nincs vám, nincs szükség licenszre, sem utazásra, csak egyszerű átutalás lesz (ezt viszont nem tudjuk megtenni a nyersanyagokkal, mint vas és búza). Ez viszont kockázatos, mert ha te utalod az árut/anyagot hamarabb, és a másik nem biztosítja az ellenszolgáltatást, akkor felültettek. Éppen ezért nem lehet akárkivel eljátszani ezt. Keress megbízható vevőt/beszállítót, és légy te is becsületes, akkor nem lesz gond.