Újságcikk írása és formázása
Az újságunkat két helyen is elérhetjük: a profilunkon (az avatarképünkre kattintva) láthatjuk a saját újságunkat, másnál pedig a másét. A sajátunkat elérhetjük még akkor is, ha a menüsorban a közösség >>> my newspaper-re kattintunk.
Ha rámegyünk bárki újságára a következőt látuk (az újság szerkesztését és új cikk írását csak a sajátunknál):
Ha rámegyünk a cikk írására, akkor a követező lehetőségünk van:
Egy dolgot ne felejtsünk el: Ha írunk cikket, akkor ha nem figyelünk oda, pórul járhatunk. Ugyanis az erepublik szeret viszonylag hamar automatikusan kiléptetni. Ha hosszú cikket írunk, és közben kiléptet, csak akkor vesszük észre, amikor rámegyünk a küldésre, és ez az üzenet fogad: CSRF attack detected! Hosszas cikkírás során ha nincs lementve a szöveg, bosszantó lehet, kezdhetjük előlről. Mik a lehetőségek ennek kiküszöbölésére?
- Ha az egyik lapon nekünk az erepublik főoldala, vagy egy csata van megnyitva, nem léptet ki, nyugodtan lehet elvileg írni cikket egy másik lapon.
- Mielőtt rámegyünk a kiadásra, jelöljük ki az egészet, nyomjunk egy ctrl+c (vagy jobb gomb és másolás), így ha CSRF-es üzenet megjelenik, csak újra be kell lépnünk és bemáslni ctrl+v (vagy jobb gomb, beillesztés)
- Esetleg megírhatjuk egy szövegszerkesztő programban/vagy oldalon, és csak akkor megyünk a cikkírásra, ha már végeztünk a megírással, beillesszük, és ki is adhatjuk
Újabban az erep elmenti a legutóbbi cikket, és a beírásokat, így amíg nem töröljük a sütiket, benne maradnak, és nem kell annyira aggódnunk.
Nem árt tudni, hogy óránként maximum egy cikket írhatsz, és 30 nap után nem szerkesztheted a cikket, de az előtt bármikor módosíthatod.
További szerkesztési tippek:
Cikkek szerkesztésénél több lehetőség is van, mint amennyit látunk az erep szerkesztési felületén.
Mi az a BB-kód?
A BBCode egy speciális változata a HTML nyelvnek. A BBCode használatának engedélyezése a Fórum adminisztrátorától függ, de neked is lehetőséged van arra, hogy a hozzászólásaidban ki-, vagy bekapcsold a BBCode-ot. A BBCode hasonló felépítésű, mint a HTML, kivéve hogy a tagek nem kacsacsőrök között (< és >), hanem szögletes zárójelben "[" "]" vannak; amellett lehetőséget nyújt hogy hogyan és miként lehet a szövegeket szebben, jobban, tagoltabban megjeleníteni. A használatban lévő sablontól függ, hogy pontosan hol található meg a BBCode panel, melyről könnyedén és gyorsan be lehet illeszteni a tageket a szövegbe. Fontos, hogy mindig ügyeljünk a tagek lezárására. Az alábbiakban egy rövid bemutató található a BBCode lehetőségeiről.
Szövegformázás
Hogyan készítsünk félkövér, dőlt, aláhúzott, áthúzott szöveget?
A BBCode tagek lehetőséget adnak arra, hogy pillanatok alatt megváltoztathassuk a szöveg alapkinézetét. Ezt a következő módon érhetjük el:
-
Félkövérhez [b][/b] közé zárjuk a szöveget, például: [b]Helló[/b]
Helló lesz belőle -
Aláhúzáshoz használjuk az [u][/u] taget, például: [u]Jó reggelt![/u]
Jó reggelt! lesz belőle -
Dőlt szöveghez használjunk [i][/i] taget, például: Ez [i]nagyszerű![/i]
Ez nagyszerű! - Áthúzott szöveg: [s][/s] taggel, például [s]áthúzott[/s]
Idézetek
Idézés
Két módon lehet lehet idézni: vagy megadva az illetőt, akitől idézünk, vagy anélkül.
-
Ha valakinek válaszolni akarunk, akkor a [quote=""][/quote] taget használjuk, ahol az idézőjel közé írjuk az idézett személy nevét (vagy bármi mást). Ugyanez történik, ha valakinek a hozzászólásában az "Idézés"-re kattintunk: ekkor egy új hozzászólás készül, melyben a [quote=""][/quote] tagek közé kerül az illető hozzászólása.
Ha például Pacák úrtól akarunk idézni, akkor a következőt írjuk:
[quote="Pacák úr"]Ide a Pacák úr által írt szöveg kerül[/quote]
A beírt szöveg elé automatikusan odakerül hogy: Pacák úr írta. Fontos, az egyenlőségjel után kötelező idézőjelbe tenni az idéző nevét, ezt nem lehet lehagyni. -
A második módszerrel egyszerűen idézhetünk bárkitől. Ehhez a a szöveget egy [quote][/quote] tagbe zárjuk. Az elküldés után látjuk, hogy az idézet elé csak egy "Idézet" szöveg került.
Hivatkozások készítése
Hivatkozás egy másik weboldalra
A phpBB BBCode-ja több lehetőséget biztosít a hivatkozások készítésére. A hivatkozásnak egy URL-re (Universe Resource Locator; ezt jelenti magát a webcímet) kell mutatnia.
-
Az egyik, az [url=][/url] tag használata. Az egyenlőségjel után írt szövegnek az URL-nek kell lennie. Például, egy link a phpBB oldalára a következőképpen néz ki:
[url=https://www.phpbb.com/]A phpBB weboldala![/url]
Ez a következő linket eredményezi: A phpBB weboldala! A weboldal egy új ablakban fog megnyílni, így a témát nyugodtan lehet olvasni közben. -
Ha csak magát az URL-t akarod megjeleníteni, akkor a következőt használd:
[url]https://www.phpbb.com/[/url] vagy akár el is hagyhatod ebben az esetben a BB kódot.
Ez a következőt eredményezi: https://www.phpbb.com/ -
Ezenkívül a phpBB egy Link Varázsló lehetőséggel is rendelkezik: ha szintaktikailag megfelelő a szöveg, akkor azt automatikusan linkké alakítja át; ha a cím "www"-vel, vagy "https://"-rel kezdődik. Például a www.phpbb.com-ból automatikusan www.phpbb.com lesz.
-
Ehhez hasonlóan működik az emailcímek kezelése is, például a
[email]nem.letezo@email.cim[/email]
eredménye a nem.letezo@email.cim. Vagy egyszerűen csak írd be az email-címet, és az automatikusan átkonvertálódik email hivatkozássá.
Képek
Lehetőség van képek behelyezésére, ehhez a kép direktlinkjére van szüksg (vagyis nem az oldal, amin van,hanem magának a képnek a linkje, a kép helye (ráklikkelsz egy képre jobb gombbal, utána pedig kép címének másolására kattintasz, és ezt illeszted be a bb-kódok közé. A kód így néz ki: [img][/img]. Például:
[img]https://www.phpbb.com/images/phplogo.gif[/img]
Mint a hivatkozásoknál, úgy a képeknél is van lehetőség a tagek egymásba ágyazására, pld. a képet egy [url][/url] tag köré is írhatod, így ebben az esetben kattinthatómlesz a kép, melyre kattintva behozza a megadott linket.
[url=https://www.phpbb.com/][img]https://www.phpbb.com/images/phplogo.gif[/img][/url]
eredménye, kattintható kép:
E-mailcím:
Nem szükséges kódot beírni, mert alapból kattintható formában jelenik meg, de kóddal pedig így néz ki: [email]valami@valami.hu[/email]
Hasábok elhelyezése:
[columns][/columns]
Ezzel a taggel lehet megvalósítani, egy-egy hasábot (oszlopot) pedig a [nextcol] taggel lehet elválasztani,Így egy három hasábos szöveg így néz ki:
[columns]1. hasáb szövege[nextcol]2. hasáb szövege[nextcol]3. hasáb szövege[/columns]
Fontos tudni, hogy [columns] taggel nem szabad cikket kezdeni, mert ürességet fogunk látni, ezért legalább 1 karaktert kell elé rakni, hoyg látható legyen a közte lévő rész.
Ha túl sok oszlopot csinálhatunk, akkor nem lesz valami szép látvány.
Vízszintes elválasztó vonal:
Ez nem éppen bb-kód, de hasznos lehet. Nem kell mást tennünk, mint néhány (4 elég) kötőjelet beírnunk egy sorba
----
és ez a cikk kiadása után vízszintes bal széltől jobb szélig tartó folyamatos vonallá alakul.
Lehet dubla vonalat csinálni, ha nem kötőjelet, hanem egyenlőségjelet írunk, de ez esetben végig kell írnunk a sort
====================================================
Az oszlopos felosztást az elválasztó vonallal kombinálhatjuk.
Dupla vonalú keret
Érdemes megnézni ehhez ezt a cikket: https://www.erepublik.com/en/article/2165468/1/20
Kódok megjelenítése
Ha valamilyen programkódot, vagy fix szélességet igénylő szöveget szeretnél beírni (pld. Courier betűtípussal), akkor a [code][/code] tag közé kell tenni. Például:
[code]echo "Ez valami kód";[/code]
A [code][/code] tagen belül ne használj más formázást, mivel azok érvényüket vesztik.
A kódok megjelenítése esetén először code szöveg jelenik meg, majd új sorban pedig a [code][/code] közötti rész
Jobbra, balra,középre húz:
Balra húzás: ezt a kódot nem kell használnunk, mert alapesetben balra húzva van a szöveg, de egyébként a kódja:
[left]balra húzot szöveg[/left]
balra húzott szöveg
Jobbra húzás: ennek több értelme van:
[right]jobbra húzott szöveg[/right]
jobbra húzott szöveg
Középre rendezett szöveg:
[center]középre rendezett szöveg[/center]
középre rendezett szöveg
Mivel az erep újságszerkesztő felületén nem kapott minden kód egy gombot, ezért vagy megjegyezzük a kódokat, vagy a következő oldal szerkesztjük meg írásunkat, ahol további lehetőségként smilek is találhatók: https://santieditor.nixiweb.com/
Listák készítése (erepen nem lehet)
Rendezetlen lista készítése
A BBCode kétfajta listakészítést támogat, a rendezetlen és rendezett listát. A rendezetlen listában minden elem elkülönül egymástól , és mindegyik elé egy pont kerül. A lista készítéséhez a [list][/list] taget használjuk, és minden elemet egy [*] taggel definiálunk (a többi taggel ellentétben ezt nem kell lezárni). Például:
[list]
[*]Piros
[*]Kék
[*]Sárga
[/list]
Ez a következőt eredményezi:
-
Piros
-
Kék
-
Sárga
Rendezett lista készítése
A másik típus a rendezett lista. A rendezett listával sorszámozhatjuk, sorrendet állíthatunk fel az elemek között. Ezt a [list=1][/list] taggel tehetjük meg. Az egyes elemeket itt is a [*] taggel határozzuk meg. Példa:
[list=1]
[*]Elmenni a boltba
[*]Új számítógép vásárlása
[*]Rácsapni a gépre, ha lefagy
[/list]
eredménye a következő:
-
Elmenni a boltba
-
Új számítógép vásárlása
-
Rácsapni a gépre, ha lefagy
Hogyan változtassuk meg a szöveg színét és méretét? (erepen nem lehet)
A szín és méret megváltoztatásához az alábbi tageket használhatjuk. Használat előtt vegyük figyelembe, hogy a megváltoztatott színű és méretű szöveg másként jelenhet meg a különféle böngészőkön és rendszereken, ezért ne vigyük túlzásba (pld. világos háttéren világos betűszín és/vagy túl apró betűméret használata).
-
A szín megváltoztatásához: [color=][/color] tag szükséges. A szín megadható a nevével (piros, kék, fehér, zöld, stb.; természetesen ezeket angolul, azaz "red", "blue", "white", "green"), vagy hexadecimális értékkel (#000000, #FFFFFF, stb.). Például egy piros szöveg készítése:
[color=red]Helló![/color]
vagy
[color=#FF0000]Helló![/color]
ugyanazt eredményezi: Helló! -
A szöveg átméretezése is hasonló a színezéshez: [size=][/size]. Ennek a tagnek a használata függ a használt sablontól, de az ajánlott használati forma az, hogy számmal (pixelben) adjuk meg a kívánt méretet; kezdve az 1-től (olyan apró, hogy nem is látható) a 29-ig (óriási). Például:
A [size=9]KICSI[/size]-ből:
KICSI lesz
Ehhez hasonlóan:
az [size=24]ÓRIÁSI![/size]-ból:
ÓRIÁSI!
Használhatok egyszerre többféle formázást?
Igen, természetesen ezeket lehet kombinálni; például ha fel akarod hívni valakinek a figyelmét a szövegre:
Az [size=18][color=red][b]OLVASD EL![/b][/color][/size]
kombináció ezt eredményezi: OLVASD EL!
Nem ajánlatos egyszerre sok ilyet használni, mert a szöveg nehezen lesz olvasható. Emlékeztetőül, mindig figyelj a tagek sorrendjére. A következő példa hibás:
[b][u]Ez így hibás[/b][/u]
Ehhez a laphoz felhasználásra került:
https://phpbb.hu/forum/gyik/bbcode